top of page

Sıkça Sorulan Sorular (FAQ)

Gayrimenkul Danışmanlığı Konusunda Aklınıza Takılan Soruların Yanıtları...

Neden bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmalıyım?

Doğru satış fiyatının belirlenmesi, doğru pazarlama faaliyetlerinin belirlenmesi ve uygulanması, adaylara ziyaret servisi verilmesi, adayların gayrimenkulünüz ile alakalı soru ve itirazlarının karşılanması, tekliflerin alınması ve pazarlık stratejileri, güvenlik, kiralama öncesi kontrat hazırlık süreçleri, satış öncesi belediye ve tapu işlemleri, banka kredisi işlemleri, ödeme ve tapu devri gibi gerçekleştirilmesi zorunlu işlemler hem fiziksel, hem de zihinsel olarak çok yorucu, aynı zamanda çok vakit alan ve tüm aşamalarıyla doğru ve profesyonelce yönetilmesi gereken süreçlerdir.


Gayrimenkulünüz ile ilgili satış ve kiralama işlemlerinizi profesyonel bir gayrimenkul danışmanı ile birlikte yönetmeniz, size daha zahmetsiz, profesyonel, güvenli ve başarılı bir satış süreci yaşatacaktır.

Ücretlerinizi neye göre belirliyorsunuz?

Gayrimenkul hizmetlerinde, işlem tamamlanana kadar taraflardan herhangi bir ücret talep edilmez ancak işlem bitiminde hizmet bedeli alınmasına dair bir anlaşma imzalanması gereklidir. Hizmet bitiminde alınacak olan hizmet bedelleri de Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'de verilmiştir:

"Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz. Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz. Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır."

Bir gayrimenkulün satış fiyatı nasıl belirlenir?

Gayrimenkulünüzün optimum sürede  satılabilmesi için, ilan edilen satış fiyatının güncel piyasa koşullarına göre doğru tespit edilmiş olmalıdır. Alıcı adayları satın alma kararlarını vermeden önce, gayrimenkulün bulunduğu bölgedeki emsal  tüm daireleri sanal ve gerçek ortamda gezerek kolaylıkla karşılaştırarak değerlendirebilmektedir. Bu nedenle, yanlış fiyattan satışta olan gayrimenkullere alıcı bulunması neredeyse imkansızdır. Alıcı adayları ve ilgilenebilecek gayrimenkul danışmanları bu kadar uzun süre satılamamış bir gayrimenkulün bir sorunu olduğuna kanaat getirerek gayrimenkule olan ilgilerini kaybederler.  


Bir gayrimenkulün satış fiyatı tespiti için en az 3-4 farklı fiyat analiz yöntemi uygulanmalı, bu analizlerin sonuçları sonuçlar karşılaştırılarak, bölgenizde satılmış olan gayrimenkul fiyatları ile teyit edilerek doğru fiyat belirlenmelidir.


Doğru satış fiyatı analizi yapabilmek profesyonellik, bilgi, veri ve tecrübe gerektirir. Güncel piyasa koşullarını bilen, dairenizin satılabilir fiyat analizini doğru yapabilecek ve satış sürecinde fiyat yönetiminde sizi doğru yönlendirebilecek, profesyonel gayrimenkul danışmanınızın olması oldukça önemlidir.

Evimi acil satmam lazım. Hızlı satış için ne yapmalıyım?

Hızlı satış için güçlü pazarlama ve doğru fiyatlamaya ihtiyacınız var. Güçlü pazarlama ile çok miktarda alıcı adayına ulaşırsınız, eğer fiyatınız benzer satılık evlere göre cazip ise hızlı satılır. Bu tip pazarlama stratejilerinin doğru uygulanabilmesi için ise bir gayrimenkul danışmanının hizmetlerinden faydalanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

SSS: SSS
bottom of page